Butle gasbank w praktyce. Jak naprawdę jest z tankowaniem? 0
Butle gasbank w praktyce. Jak naprawdę jest z tankowaniem?

Butle Gasbank w praktyce. Jak naprawdę jest z tankowaniem?

 

Myślisz o zakupie butli Gasbank i zastanawiasz się czy można je napełniać na każdej stacji LPG? Pewnie widziałeś nie raz na stacji tabliczkę z informacją: Stacja nie napełnia butli gazem płynnym, jak to się ma do butli Gas bank? W tym artykule postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości.

 

Bezproblemowe napełnianie Gasbanków na stacjach LPG - nasza rada.

Zawsze rekomendujemy naszym klientom wybór butli Duo lub Multi, które standardowo są wyposażone w osobne wejście i wyjście oraz zainstalowanie stałego przyłącza do tankowania na ścianie kampera. Przy takim rozwiązaniu tankowanie będzie łatwe, bezpieczne i bezproblemowe. Procedura napełniania niczym nie odbiega od tankowania samochodu zasilanego LPG więc nie będzie to stanowiło problemu w całej Europie.

Zdecydowanie odradzamy montaż gniazda do tankowania w schowku na butle jak również stosowanie butli Single z jednym przyłączem. W niektórych krajach, np. w Polsce możesz spotkać się z odmową napełnienia takiej butli na stacji. Czy słusznie? I tak i nie, przepisy w tym zakresie są bardzo niejasne i nie regulują tej kwestii wprost. Dlatego właśnie radzimy wybrać Gasbank Duo oraz zewnętrzne przyłącze do tankowania.

 

Czym różni się Gasbank od normalnej butli 11kg?

Podstawowa różnica, na której skupimy się w tym artykule to zawór OPD. Zawór OPD jest połączony z pływakiem umieszczonym w butli. W momencie gdy poziom gazu w butli osiągnie 80% zawór zostanie zablokowany i uniemożliwi dalsze napełnianie butli.

Zwykła butla gazowa nie posiada takiego zaworu, dlatego musi być napełniana w rozlewni gazu z użyciem wagi.

Ze względu na swoją budowę oraz przystosowanie do napełniania na stacjach, butli gasbank bliżej jest do zbiorników LPG stosowanych, np. w samochodach, niż do zwykłej butli 11kg.

 

Skąd więc tyle wątpliwości czy Gasbanki mogą być tankowane na stacjach LPG?

Składa się na to kilka kwestii:

  • Nazewnictwo - potocznie gasbanki nazywamy butlami ze względu na swój kształt, natomiast te montowane w samochodach zbiornikami. Niestety, przepisy w Polsce nie precyzują dokładnie czym jest butla a czym zbiornik. Ustawodawca posługuje się potocznym nazewnictwem i w jednym z rozporządzeń znajdziemy zapis: "Niedopuszczalne jest napełnianie butli gazem płynnym w stacjach paliw płynnych lub w samodzielnych stacjach gazu płynnego." Niestety, w tym samym rozporządzeniu nie znajdziemy już definicji czym jest ta butla.
  • Koncesja na sprzedaż paliw - stacje LPG i rozlewnie gazu działają na podstawie koncesji. Stacja autogazu otrzymuje koncesję na sprzedaż paliw przeznaczonych do konkretnego celu, w tym przypadku do napędzania silników pojazdów. Nie może na tej podstawie sprzedawać gazu, np. do celów opałowych. Czyli nie może zatankować gazu do zbiornika innego niż zbiornik w samochodzie zasilanym LPG. 
  • Przepisy nie nadążają za technologią. Niestety, tak jest i w tym przypadku. Ustawodawca nie przewidział jeszcze istnienia zbiorników wyposażonych w zawór OPD innych niż zbiorniki samochodowe, a co za tym idzie, nie uregulował czy i gdzie takie można napełniać.

 

Czy butle Gasbank mają stosowne dopuszczenia oraz certyfikaty? Czy potrzebuję wozić ze sobą certyfikat?

Tak, sprzedawane przez nas butle takich marek jak: Gasbank, Campko, Alugas spełniają wszystkie wymagania dla zbiorników gazu na terenie Unii Europejskiej. Nie musisz wozić ze sobą żadnych dokumentów, niezbędne informacje o dopuszczeniach, zgodności z normami oraz legalizacji są wybite na butli oraz zaworze. 

 

Kara za tankowanie butli gazowej na stacji, czy dotyczy również Gasbanków? Czym grozi tankowanie zwykłej butli 11 kg na stacji?

Zacznijmy od tego, że takiej kary wprost przepisy nie przewidują, nawet w przypadku napełniania zwykłej butli. Nie znaleźliśmy nigdzie takiego przepisu. Nawet na stronach rządowych, gdzie kwestia takiego "zakazu" jest omawiana, nie ma odniesienia do konkretnego przepisu. Przepisy są w tym zakresie bardzo niejasne, nie regulują jednoznacznie kwestii zbiorników gazu przeznaczonych do napełniania na stacjach LPG innych niż te do zasilania samochodów.

Tankując butlę Gasbank na stacji nie masz się więc czego obawiać. Napełniasz zbiornik przystosowany do tankowania i napełniania na stacjach LPG, dopuszczony do użytkowania na terenie Unii Europejskiej. Proces jest tak samo bezpieczny jak tankowanie gazu do samochodu. Przepisy regulujące pracę stacji paliw, wydawanie koncesji czy stawek akcyzy nie mają dla Ciebie znaczenia, ponieważ dotyczą pracy stacji a nie Ciebie. Jednocześnie, jeśli masz butlę Gasbank Single bez zewnętrznego przyłącza i pracownik stacji nie pozwala Ci zatankować USZANUJ TO. Obowiązują go przepisy, których musi przestrzegać. 

 

UWAGA! Staraliśmy się przygotować do napisania tego artykułu najlepiej jak to możliwe. Zapoznaliśmy się z kilkoma ustawami oraz rozporządzeniami. To co znalazłeś w artykule to nasze wnioski i doświadczenia praktyków. Pamiętaj, że nie jesteśmy prawnikami i możemy nie mieć pełnej wiedzy w tym zakresie. Jeśli masz jakieś wskazówki w tej kwestii, znalazłeś jakiś inne informacje w przepisach podziel się nimi poniżej.

 

Zapoznaj się z naszą ofertą butli przeznaczonych do napełniania na stacjach LPG - KLIKNIJ

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium